myblog-image

دامنه‌ جنگ روسیه و اوکراین تا آنتالیا در ترکیه هم گسترش یافته است

این روزها خانه‌هایی که نرخ اجاره آن‌ها تا همین چند ماه پیش دو تا سه هزار لیر بود، با قیمت‌های هشت تا ۱۰ هزار لیر اجاره داده می‌شوند.

سازمان املاک و مستغلات ترکیه هم افزایش سه تا چهار برابری اجاره‌بها در آنتالیا را تایید و اعلام کرد که عامل اصلی بالا رفتن اجاره‌ها تقاضای فزاینده است.

نرخ‌های جدید اجاره‌ برای ساکنان بومی آنتالیا نیز چالش‌هایی جدی ایجاد کرده است؛ زیرا صاحبخانه‌ها ترجیح می‌دهند املاک خود را به خارجی‌هایی اجاره دهند که کرایه بیشتری پرداخت می‌کنند. در چنین وضعیتی، رسانه‌ها و کارشناسان اقتصادی ترکیه از دولت خواسته‌اند مستقیم به این موضوع وارد بپردازد و برای خارجی‌ها محدودیت وضع کند.

در این میان، حدود ۱۲ هزار ایرانی ساکن آنتالیا هم مجبورند نسبت به سال گذشته، اجاره‌ بیشتری پرداخت کنند و درعین‌حال خطر اخراج و حکم ترک خاک هم آنان را تهدید می‌کند.

وضعیت اقتصادی ترکیه در ماه‌های گذشته بحرانی بود و این کشور با تورم بی‌سابقه‌ای مواجه شد. هم‌زمان با افزایش نرخ تورم، اجاره‌بها نیز در شهرهای مختلف این کشور بین ۵۰ تا ۱۰۰ درصد بالا رفت.

افزایش اجاره‌‌ها در آنتالیا با دیگر شهرهای ترکیه یک تفاوت اساسی هم دارد؛ آنتالیا، شهر محبوب روس‌ها و اوکراینی‌ها است و بسیاری از شهروندان این دو کشور پیش از وقوع جنگ برای گذراندن تعطیلات و آفتاب گرفتن به این شهر سفر می‌کردند.

بر اساس آمار وزارت جهانگردی ترکیه، در سال ۲۰۲۱، نزدیک به ۱۰ میلیون گردشگر از مسیرهای هوایی به آنتالیا وارد شدند که در میان آن‌ها، حدود چهار میلیون و ۶۰۰ هزار نفر روس و بالغ‌ بر یک‌میلیون و ۲۷۰ هزار نفر اوکراینی بودند.

امتیاز: هنوز امتیازی داده نشده است

There are no comments for this post